Moda OP- ART

Home  >>  Moda OP- ART

Moda OP- ART to nic innego jak skrót od Optical Art czyli sztuka optyczna, wizualna. Być może kiedyś już słyszeliśmy o tym nurcie, jeśli nie, z pewnością widzieliśmy ubrania, które wówczas były tworzone, gdyż są bardzo charakterystyczne. Był to nurt w grafice, malarstwie, ale także i w modzie popularny w latach 50 i 60 XX wieku. Za twórcę tego kierunku uznawany jest Victora Vaserelego- węgierski artysta plastyk. To pewna specyficzna odmiana abstrakcjonizmu. Tutaj ubrania przypominają małe dzieła sztuki.

Zaskakująco, widowiskowo- jednym słowem prawdziwe szaleństwo

Założeniem tego nurtu było, aby poprzez modę oddziaływać głównie na oko odbiorcy, a niekoniecznie na emocje czy też doznania intelektualne. Przede wszystkim taki ubiór miał robić wrażenie. W myśl tego nurtu zaczęto tworzyć niebanalne wzory i printy odzieżowe, które za zwyczaj utrzymane są w kolorystyce czarno- białej, miały zaskoczyć odbiorcę. Ten okres w modzie nazywany był także spektaklem dla oka. Do zbudowania oryginalnego wzoru za zwyczaj wykorzystywane były bryły, geometryczne wzory czy też trójwymiarowe kompozycje. Linie gięte, grochy, krzywizny, pręgi. Wszystko posplatane, przenikające się, wijące się i układające we wzory, które razem dawały złudzenie optyczne ruchu. Reasumując- patrząc na te kreacje można wręcz doznać zawrotu głowy- i o to chodziło.

Powracające inspiracje sprzed lat- Op- Art ciągle chwyta za serce

Inspiracje modowe tym okresem w sztuce często są obecnie wspominane, na nowo pokazywane i interpretowane. Nic dziwnego- w końcu jest z czego czerpać. Takie kreacje są interesujące i przyciągają spojrzenia. Od czasu do czasu śledząc światowe wybiegi z Paryża, Londynu czy też Mediolanu, możemy znaleźć prawdziwe perełki stworzone w duchu Op- Art. Powinniśmy jednak pamiętać o tym, że nie do każdego rodzaju sylwetki będą pasować tak mocne i przyciągające wzrok kreacje. Niezależnie od stylistyki- wszystko jest kwestią indywidualną.
Styl Op- Art może obejmować kolekcje zarówno ubrań eleganckich jak i tych sportowych. To przede wszystkim wyrazistość kształtów i printów, która nadaje sylwetce charakteru. Dlatego bez przeszkód można nosić ubrania w takich stylu na treningi czy też inne zajęcia sportowe. Idealnie można spróbować połączyć Op- Art z innymi stylami, a także stworzyć swoją własną koncepcję sportowej elegancji z dodatkami w tym stylu.

Obecna kolekcja jesień/ zima 2014/2015 jest właśnie takim nawiązaniem do tamtejszych trendów. Ponieważ projektanci postanowili odświeżyć odważne geometryczne wzory w ekstrawaganckich kolorach- Op- Art, możemy w sklepach znaleźć płaszcze, sukienki i spódnice dające optyczne złudzenie ruchu. Jeśli nie kreacja- to chociażby dodatki. Możemy postawić na gustowną torebkę czy też szalik w tym stylu. Tym samym wykażemy się znajomością najnowszych trendów. Szczególną przyjemność powinno to sprawić osobom, które lubią na bieżąco śledzić nowinki z kolekcji czołowych projektantów i wybiegów modowych. Op- art to sposób na pokazanie czegoś oryginalnego, nieszablonowego, co z pewnością zostanie zauważone.

Dodaj komentarz