Praca na etacie architekta wnętrz czy własna działalność?

Home  >>  Bez kategorii  >>  Praca na etacie architekta wnętrz czy własna działalność?

Praca na etacie architekta wnętrz czy własna działalność?

26
Cze,2018

off

Oczywiście mitem jest, że zakładając własną firmę projektującą wnętrza ma się więcej czasu. Inmagine.pl ma codziennie mnóstwo pracy i jest znakomitym tego przykładem.

Na etacie architekta wnętrz spędza się ok. 160 godzin miesięcznie. Osoby prowadzące własny biznes aranżacji wnętrz poświęcają na niego minimum 200 godzin miesięcznie. Często właściciele porównują swoje firmy do małego dziecka, któremu zanim się nie rozwinie i usamodzielni, należna jest uwaga 24 godzin na dobę.

Oczywistym plusem prowadzenia własnej firmy projektującej wnętrza jest to, że można samemu ustalać godziny swojej pracy oraz to ile czasu poświecą się aranżacji wnętrz. Można również samodzielnie dopasować godziny pracy do potrzeb życia prywatnego. Jednak każdy kij ma dwa końce. Tak jest chociażby z elastycznym czasem pracy. Z jednej strony – planuje się samemu kiedy i jak długo będzie się pracowało i nikt nie będzie z tego rozliczał, z drugiej strony właśnie przez tę elastyczność trzeba samemu wykazać się większą samodyscypliną i dobrą organizacją czasu.

To co bardzo motywuje do założenia własnej firmy projektującej wnętrza jest wizja wielkich pieniędzy. Oczywiście zarobki z prowadzenia własnej działalności gospodarczej mogą być o wiele większe niż na etacie architekta wnętrz. Zwłaszcza gdy zacznie się dekoratorów i firma będzie się rozrastać. Nie ma żadnych limitów. Jednak nigdy nie ma się pewności co do tego, kiedy zwrócą się inwestycje, kiedy pojawią się klienci i jak dużo zleceń aranżacji wnętrz będzie. Można mieć bardzo dochodowe okresy, ale może też być ciężko, szczególnie na początku, gdy trzeba ponieść znaczne inwestycje.

W pracy na etacie architekta wnętrz zazwyczaj wie się ile się zarobi. Można przewidzieć pewne prowizje i bonusy jednak nadal jest się w stanie wyliczyć jaki będzie zarobek przez dany rok. Jasne jest, że czym lepszym architektem wnętrz się jest, tym wynagrodzenie może iść w górę – choć nie zawsze to ze sobą współgra. Ponadto, gdy jest się przyjęty minimalna pensja musi zostać wypłacona. Ile by nie było, przyjdzie ten konkretny dzień w miesiącu i pieniądze pojawią się na koncie.

Pracując na etacie jest się w pewien sposób odpowiedzialny za to co się robi, ale nie jest to pełna odpowiedzialność. Tak naprawdę to szefowie architektów wnętrz odpowiadają bezpośrednio przed klientami za projekty i jeżeli nie są zadowoleni to mogą najwyżej zakończyć współpracę, ale odpowiedzialność finansowa będzie spoczywała na nich. Dlatego główną zaletą pracy na etacie jest stosunkowo mała odpowiedzialność, przez co mniejszy stres.

Prowadząc własną firmę, która aranżuje wnętrza jest się w pełni odpowiedzialny za wszelkie działania firmy, niezależnie od tego czy to właściciel czy dekoratorzy przyczynią się do zaistnienia danej sytuacji, w której zostaje się pociągnięty do odpowiedzialności. Ponadto prowadząc biznes w każdej innej formie odpowiada się za długi swojej firmy całym swoim, bez żadnych ograniczeń. To właśnie ciężar odpowiedzialności za swój los i los firmy jest czynnikiem, ze względu na który niektórzy ludzie mimo myśli o własnym biznesie nie decydują się na jego rozpoczęcie.

Branża aranżacji wnętrz to prężnie rozwijający się biznes i na pewno warto zaryzykować jego otwarcie.

Comments are closed.